Cyfryzacja wystawiania faktur VAT

Od lipca 2018 roku na żądanie Urzędu Skarbowego firmy będą musiały przesyłać Urzędowi faktury w postaci elektronicznych plików JPK_FA. Obowiązek ten nakłada na firmy kilka nowych obowiązków:

 1. Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury z użyciem programów komputerowych. Aby móc wysłać plik JPK_FA konieczne będzie posiadanie elektronicznej wersji faktur (wraz z ich pozycjami! – nie chodzi więc o dane z rejestrów VAT, a z samych faktur!)
 2. Faktury w postaci elektronicznej będą musiały być przechowywane tak samo długo jak ich papierowe wersje, czyli 5 lat od końca roku w którym złożono sprawozdanie finansowe.
 3. Przedsiębiorca będzie musiał posiadać narzędzia do wysyłania dokumentów do Urzędu. Oznacza to konieczność posiadania łącza internetowego, podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego oraz komputera z odpowiednim systemem operacyjnym

 

Trudnym wyborem dla każdego przedsiębiorcy będzie decyzja jakiego programu użyć. Warto zaznaczyć, że wybór ten będzie dokonany na lata a zmiana dostawcy oprogramowania nie będzie prosta, szczególnie z uwagi na konieczność przechowywania archiwum elektronicznego. W tej sytuacji odradzamy korzystanie z tzw. darmowego oprogramowania, albo oprogramowania od nowych lub nieznanych szerzej dostawców. Może się okazać, że w przypadku zaprzestania świadczenia usług przez danego producenta oprogramowania, koszty zmian po stronie przedsiębiorcy będą bardzo wysokie.

Naszym klientom szczególnie polecamy oprogramowanie firmy Comarch. Ich aplikacja o nazwie ERP XT, dostępna w Internecie, spełnia wszystkie wymagania stawiane programom do fakturowania oraz jest na bieżąco dostosowywana do zmieniających się przepisów.

Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość korzystania z niego na różnych urządzeniach: komputer, tablet, telefon. W przypadku konieczności rozbudowy możliwe jest przejście na wersję “stacjonarną”, instalowaną na własnym komputerze, z obsługą magazynu, płatności czy nawet księgowości.

Abonament na dostęp do aplikacji on-line można wykupić wprost na stronach aplikacji

https://www.erpxt.pl/

Można też skorzystać z dostępu za pośrednictwem Biura Rachunkowego. W przypadku naszego pośrednictwa cena jest o ponad 50% niższa i wynosi jedynie 50zł netto rocznie. Szczegółowych informacji dotyczących tego jak uzyskać taką cenę udzielamy w naszym Biurze.

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: my sami :)