Aktualnie podatki są płacone przez przedsiębiorców na odpowiedni rachunek bankowy w danym urzędzie skarbowym.
Od 1 stycznia 2020 każdy podatnik będzie posiadał własny numer rachunku bankowego, na który będzie wpłacał wszystkie podatki.
Przepis ordynacji podatkowej, który o tym mówi, brzmi następująco:
Art. 61b. § 1. Wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych, jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).
§ 2. Struktura numeru indywidualnego rachunku podatkowego jest zgodna ze standardem Numeru Rachunku Bankowego i zawiera:
1) sumę kontrolną;
2) numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku;
3) identyfikator podatkowy.
§ 3. Numer indywidualnego rachunku podatkowego jest udostępniany, po podaniu identyfikatora podatkowego, za pośrednictwem strony internetowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub przez urząd skarbowy
Przepis jest oczywiście niejasny. Wynika z niego, że indywidualny rachunek bankowy posiadać będzie każdy zatrudniony na etacie czy zleceniu, a przedsiębiorca dokonujący wpłaty zaliczek na podatek PIT za swoich pracowników będzie musiał wykonać tyle przelewów, ilu pracowników posiada. O ile dobrze odczytujemy przepis, to “usprawnienie” z pewnością wywoła pianę na ustach największych pracodawców.
Na razie nie posiadamy informacji gdzie i jak znaleźć przypisany do siebie numer rachunku podatkowego.