Jak kupić i nie przepłacić za kasę fiskalną?

Zbliża się rok 2015 a z nim zmiany w obowiązku stosowania kas fiskalnych. Jaką kasę kupić? Czy opłaca się kupować kasę najtańszą?

 

Kto będzie musiał kupić kasę?

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów spowoduje, że kolejne rzesze przedsiębiorców będą zmuszone do zakupu urządzeń fiskalnych. Projekt przewiduje, że w przyszłym roku obowiązek ten obejmie między innymi:

 • Sprzedaż perfum i wód toaletowych
 • Usługi mechaników samochodowych i rowerowych oraz wymianę kół i opon
 • Badania techniczne pojazdów
 • Lekarzy, dentystów
 • Usługi prawne, doradców podatkowych
 • Fryzjerów i kosmetyczki
 • Usługi gastronomiczne

Szczególnie licznymi grupami są z pewnością mechanicy, fryzjerzy oraz lekarze. Każdy z nich utraci prawo do zwolnienia z rejestracji obrotów na kasie i będzie musiał ją nabyć i zafiskalizować w odpowiednim terminie.

 

Jaką kasę fiskalną kupić?

Najprostsza odpowiedź brzmi: odpowiednią dla danego biznesu. Jeżeli jednak popatrzymy na typy działalności gospodarczych objętych nowym rozporządzeniem, to są to zazwyczaj małe i bardzo małe firmy. Dla nich zazwyczaj najodpowiedniejsza będzie kasa „najtańsza”, czyli taka, która ich będzie kosztować najmniej.

Warto jednak przed zakupem rozważyć kilka cech funkcjonalnych kasy, które mogą okazać się użyteczne. Oto one:

 

Drukowanie NIP na paragonie

Od zeszłego roku jest to norma dla nowych kas. Pytając o konkretne urządzenie warto sprawdzić czy ma ono taką możliwość

 

Przygotowanie do obsługi euro

Wprawdzie wprowadzenie nowej waluty jest jeszcze przed nami, ale dobre urządzenie będzie gotowe na tą zmianę. Jeżeli nie jest – najprawdopodobniej oglądasz dość podstarzały model kasy. Bądź zatem ostrożny! Pozorna oszczędność może być złudna.

 

Sposób przechowywania kopii paragonów

Od pewnego czasu bardzo staniały urządzenia przechowujące kopie paragonów w postaci elektronicznej, na kartach SD. To bardzo wygodne, biorąc pod uwagę, że oszczędzamy na papierze do kas oraz nie martwimy się o zatarcie danych na papierze termicznym – najpopularniejszym nośniku w tanich drukarkach i kasach

 

Czy opłaca się kupować najtańszą kasę?

Raczej nie. I nie chodzi tu wyłącznie o aspekt szeroko pojętej „chińszczyzny”. Żadne urządzenie raczej nie rozpadnie się w wyniku jego używania w ciągu 5 lat. Kupując kasę warto dobrze skalkulować koszty z tym związane, uwzględniając ulgi w podatkach. Najważniejszą informacją jest fakt, że każdy, kto nabywa kasę po raz pierwszy, ma prawo do ulgi w podatku VAT w wysokości 90% ceny netto kasy, nie więcej niż 700zł. Kupując kilka kas, ulga jest mnożona.

Ponieważ niezależnie od ulgi wydatek na zakup kasy jest kosztem podatkowym, łączny koszt zakupu kasymoże być ujemny (!), co oznacza, że na tej operacji gospodarczej można zarobić. Szczegóły przedstawia poniższa tabela, w której podano przykładowe cen kas. Jak widać, kasa kosztująca 500zł jest w ostatecznym rozrachunku droższa od kasy kosztującej 900zł. Natomiast kasa, kosztująca w sklepie 1300zł, kosztuje podatnika jedynie niecałe 167zł

Kasa A

Kasa B

Kasa C

cena brutto       500,00 zł      900,00 zł    1 300,00 zł
cena netto       406,50 zł      731,71 zł    1 056,91 zł
zwrot z US       365,85 zł      700,00 zł       700,00 zł
podatek 18%         73,17 zł      131,71 zł       190,24 zł
KOSZT KASY        -32,52 zł     -100,00 zł       166,67 zł

 

Choć obowiązek stosowania kas fiskalnych nie jest przyjemny, to do jej zakupu warto podejść pragmatycznie, na chłodno oceniając wynikające z tego konsekwencje.

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: my sami :)