Grudzień był potwornym miesiącem jeżeli chodzi o śmieci. Spędziliśmy prawie 10 godzin na telefonicznych rozmowach na temat tego czy się rejestrować w BDO i dlaczego.
Najgorsze jest to, że urzędy odpowiedzialne za stosowanie przepisów podają dokładnie sprzeczne informacje, i to niestety informacje świadomie lub nie, nieprawdziwe. Oto parę przykładów:
Fałszywe informacje z Urzędów Wojewódzkich
Urząd Wojewódzki informuje przedsiębiorcę prowadzącego cukiernię, że sprzedawane u niego ciastka, pakowane w zgrabne pojemniczki plastikowe, podlegają pod opłatę produktową, bo “cukiernia wprowadza produkty w opakowaniach”. To totalna bzdura! Opakowanie tego ciastka jest tym samym co reklamówka-zrywka w spożywczaku czy paleta, na której sprzedaje się kostkę brukową – bez niej zabranie ciastka czy pomidorów byłoby niemożliwe. Nie mamy tu do czynienia z żadną opłatą produktową!
Brak komunikacji między Ministerstwem Klimatu a GIOŚ
Minister Klimatu ogłasza w mediach, że Inspektorzy Wojewódzcy będą łagodnie traktować przedsiębiorców, którzy nie zgłosili się do BDO. W reakcji na tą informację Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że nie zamierza pobłażać, a sankcje są zapisane w ustawie. I wygląda na to, że jednak GIOŚ ma większe kompetencje niż MK:
Kuriozalne objaśnienia Ministra
Minister Klimatu wydaje “objaśnienia prawne”, ręką swojego wiceministra:
W objaśnieniach tych napisano między innymi: ” Jako odpady komunalne można potraktować również zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. czajniki oraz zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych. “. To sformułowanie jest wyjątkowo niebezpieczną nadinterpretacją prawa. Rozumiemy, że Minister Klimatu może wyrzucać czajniki, a może nawet i lodówki, do zwykłego kosza na odpady komunalne, ale na Boga! Tak nie wolno!
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ( http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,29,164,3361,,20191007,ustawa-z-dnia-11092015-r-o-zuzytym-sprzecie-elektrycznym-i.html )nakłada na producentów czajników wyraźnego oznakowania opakowań zakazem wyrzucania ich odpadów do śmieci komunalnych!
Artykuł 34 ustawy zabrania umieszczania elektrośmieci razem z innymi odpadami
A art 95 tej ustawy brzmi: ” Art. 95. Kto wbrew zakazowi określonemu w art. 34 umieszcza zużyty sprzęt łącznie z innymi odpadami, podlega karze grzywny.“
Panie Ministrze! Proszę się opamiętać! To chyba waszemu resortowi powinno najbardziej zależeć na pozbyciu się śmieci z naszego otoczenia!
Baza BDO niezdatna do użycia produkcyjnego
Od 16 grudnia ponoć działa już produkcyjna wersja bazy BDO. Ponoć, bo osoby które testowały jej funkcjonalność są, delikatnie mówiąc, zawiedzione. Proszę zobaczyć długą listę zarzutów opublikowaną tu:
Wnioski: ” ten system nie jest gotowy do prawidłowego działania i spowoduje paraliż w gospodarce odpadami po 1 stycznia 2020 r”.
Zachęcanie do łamania prawa
I ostatnie na dziś kuriozum. Wniosek do BDO należy wypełnić i wysłać do końca roku. Tak mówi ustawa o odpadach. Tak, wiemy, w Sejmie leży projekt przesuwający ten obowiązek o rok wprzód. Ale na dziś, wg aktualnego stanu prawnego, wniosek ma być złożony do końca roku. A co proponuje Minister Klimatu na swojej witrynie BDO? Otóż proponuje on by łamać ten nakaz. Tu: https://bdo.mos.gov.pl/news/wniosek-rejestrowy-wypelnij-przez-system-bdo-i-wyslij-go-w-2020-roku/ można znaleźć “zalecenie” by wniosek przygotować już w systemie BDO, ale wysłać go 1 stycznia 2020, czyli po terminie! Naprawdę nie sposób zrozumieć jakiemu celowi służy publikowanie informacji nakłaniających do łamania prawa.
Przy okazji warto dodać, że Komisja Ochrony Środowiska negatywnie zaopiniowała projekt przesunięcia terminu o rok i wnosi o jego odrzucenie.