Nie bójmy się interpretacji podatkowych!

W kontaktach z klientami spotykamy się z problemami natury podatkowej, które mogą być wyjaśnione na kilka możliwych sposobów. Każdy wydaje się słuszny, ale są ze sobą sprzeczne w stosowaniu. Co można zrobić? Można zapytać Urząd Skarbowy jakie rozwiązanie jest poprawne.

Czasami przedsiębiorcy boją się zadawać tego typu pytań urzędom. Lęk wynika z niechęci do organów podatkowych a nieraz z obawy o to, że zostanie przeciwko nim wszczęta kontrola. Ponadto wydanie interpretacji kosztuje i pochłania czas. Czy warto stosować tą metodę postępowania?

Nasza praktyka pokazuje, że TAK. Nie bójmy się pytać! Przykład: masz klient wciągnął do ewidencji środków trwałych samochód osobowy kupiony lata temu na umowę kupna sprzedaży. Później kupił do niego nowe opony zimowe. Po jakimś czasie zdecydował się go sprzedać. Czy sprzedaż tego auta będzie opodatkowana VATem? Którą odpowiedź wybrać?

 1. TAK, bo jeżeli podatnik miał prawo do odliczenia VATu od części składowych auta, to przy sprzedaży podatek należy zapłacić
 2. NIE, bo opony nie są częścią składową auta, a jedynie zużywającą się jego częścią jak paliwo, więc podatku nie należy płacić

Izba Skarbowa w Warszawie zdecydowała w następujący sposób: TAK, należy opodatkować taką sprzedaż, ale jedynie od bieżącej wartości opon zimowych. Rozwiązanie zaiste salomonowe. I co ważne – gdyby zastosować jedną z dwóch własnych koncepcji, to stratny byłby Skarb Państwa albo klient.

Zatem – nie bójmy się pytać. Odpowiedź może być lepsza niż nam się wydaje.

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: my sami :)