Podzielona Płatność – jak jej uniknąć?

Jak uniknąć Split Payment – podzielonej płatności?

Odpowiedź jest bardzo prosta: wystarczy w działalności gospodarczej wykorzystywać rachunek ROR, a nie rachunek rozliczeniowy (dalej nazywanego dla uproszczenia „firmowym”)

Jak to zadziała?

Fundamentalną zasadą Konstytucji Biznesu zapisaną w artykule 8 Prawa Przedsiębiorców jest możliwość podejmowania wszelkich działań, które nie wprost zabronione przepisami prawa. Żaden przepis prawa nie zakazuje wykorzystywania przez osobę fizyczną własnego rachunku ROR do prowadzenia działalności gospodarczej. Żaden przepis nie nakazuje też używania rachunku firmowego. Przedsiębiorcy, pamiętajcie o tym!

 

Prawo bankowe przewiduje możliwość otwierania rachunków:

– rozliczeniowych (firmowych), skierowanych do przedsiębiorców

– oszczędnościowych (ROR), dla osób fizycznych

Zmienione ostatnio prawo bankowe, dostosowane do Split Payment stanowi, że rachunek VAT jest otwierany jedynie dla rachunków firmowych (art. 62a Prawa bankowego). Nie otwiera się go do rachunków ROR. Przedsiębiorca korzystający z ROR nie będzie posiadał rachunku VAT.

 

Split Payment będzie funkcjonował jedynie wtedy, gdy sprzedawca towarów lub usług będzie posiadał rachunek VAT. Zatem korzystanie przez sprzedawcę z ROR a nie rachunku firmowego wyłącza z przyczyn technicznych możliwość stosowania Split Payment w relacjach z tym przedsiębiorcą.

Proste?

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: my sami :)