Poniższa lista została stworzona na podstawie lektury projektu ustawy. Nie jest kompletna. Należy ją traktować jako zbiór przemyśleń piszącego, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się ona obowiązującym prawem.
[zaktualizowano: 28 lipca 2021]
- Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000 poprzez podniesienie do 5100zł kwoty zmniejszającej podatek.
- Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w roku, w którym zawarli związek małżeński.
- Możliwość wspólnego rozliczenia rodzica z dzieckiem, o ile dochody dziecka nie przekroczą kwoty ilorazu kwoty zmniejszające podatek (525,12zł) i stawki podatkowej (17%), czyli kwoty 3088,941176470588zł
- Wykreślono wybór opodatkowania dochodów z najmu przez jednego z małżonków, gdyż najem będzie zawsze rozliczany w postaci ryczałtu.
- Wykreślono możliwość wyboru Karty Podatkowej.
- Sprzedaż majątku wykupionego z leasingu prywatnie jest przychodem (jak w wypadku sprzedaży wycofanego z DG środka trwałego)
- Zmienia się definicja samochodu służbowego wykorzystywanego do celów prywatnych. Stawka nieodpłatnego świadczenia zależna będzie od mocy silnika a nie pojemności. Dołożono samochody elektryczne. Dla większości oznacza to większy podatek.
- Rozszerzono „działalność wykonywaną osobiście” o „przychody z udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty działające na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
- Przychodem z działalności jest wartość pracy osoby zatrudnionej nielegalnie, w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
- Do ulgi mieszkaniowej oficjalnie dodano wydatki na spłatę kredytów lub odsetek zaciągniętych w związku ze zbywaną nieruchomością.
- Konsument ma obowiązek płacić przedsiębiorcy przelewem gdy wartość transakcji gospodarczej przekracza 20.000zł. Przyjęcie gotówki przez przedsiębiorcę generuje u niego przychód (dodatkowy)
- Limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców zmniejszono z 15.000 do 8.000zł
- Nie można będzie amortyzować lokali mieszkalnych służących prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo takie składniki majątkowe nie będą podlegały wpisowi do ewidencji środków trwałych.
- Wartość początkowa używanych środków trwałych to cena nabycia, nie wyższa niż wartość rynkowa.
- Wypłaty i składki ZUS osób zatrudnionych nielegalnie nie są kosztem uzyskania przychodu. Zaniżone składki ZUS (np. od nieujawnionego wynagrodzenia) finansują płatnicy składek, także w części za ubezpieczonego.
- Uchylono zapis: „Podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego”
- Duża zmiana w cenach transferowych
- Dużo zmian w kwestii nabywania udziałów lub prawa do udziału
- Podmioty prowadzące KPiR, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać, do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję: wg stanu na koniec każdego miesiąca/kwartału, do 20 dnia miesiąca i po zakończeniu roku, w terminie do dnia złożenia zeznania (obowiązywać ma od 2023 roku)
- Dla pracowników zarabiających między 68412 a 133692zł rocznie będzie stosowana dodatkowa „ulga” – dodatnia lub ujemna, wyliczana dość dziwnym wzorem.
- Do ulgi rehabilitacyjnej będzie można wliczyć zakup pieluchomajtek. Wow!
- Nowa skala podatkowa: pierwszy próg kończy się na 120.000zł
- Usunięto art. 27b – odliczenie od podatku dochodowego składki zdrowotnej
- Ulga abolicyjna jest limitowana do kwoty 1 360 zł.
- Wartość wynajmu rzeczy i świadczenia usług spółce nie stanowi kosztu w spółce, o ile cena odbiega od rynkowej
- Umowa powołania członka zarządu jest tytułem do ubezpieczeń zdrowotnych
- Nadpłata składek może być zwrócona wyłącznie na wniosek składany elektronicznie do dnia złożenia zeznania podatkowego. Potem przepada.
- Na ewentualne korekty miesięczne jest 2 miesiące
- Dochód za dany miesiąc trzeba będzie znać do 10 lub 15 dnia miesiąca, żeby poprawnie policzyć składkę zdrowotną.
- Ryczałt – zmienione stawki dla lekarzy (14%) i informatyków (12%)
- Ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 1/3 ryczałtu (wzrost o 33%)
- Wprowadzono instytucję „nabycia sprawdzającego” – częściej będziemy mieć akcje “mechanika z Białegostoku”
- Wprowadzono definicję „grupy VAT”, która ma własny NIP i własne deklaracje, a sprzedaż pomiędzy członkami grupy jest NP
- Zmieniono definicję wolnego zawodu
- Abolicja dla ujawniających dochody – podatek 8% plus opłata za wniosek 1% [zaktualizowano: 28 lipca 2021]