Obniżka stawki PIT z 18 do 17% dla wszystkich
Sierpień 3, 2019
Był sobie pracodawca…
Wrzesień 19, 2019
Pokaż wszystko

Przygotuj się na wdrożenie PPK

Od dawna się mówi, że emerytura z ZUS będzie mała i należy oszczędzać samodzielnie by ją powiększyć. Jednym z elementów, które mają zachęcić/przymusić do oszczędzania mają być Pracownicze Plany Kapitałowe, które od tego roku ruszyły w Polsce.

Czym jest PPK? Jest to system oszczędzania na emeryturę, na który składają się wpłaty pracownika, pracodawcy oraz Budżet Państwa. Pracownik oddaje do systemu standardowo 2% swojego wynagrodzenia plus dobrowolnie dodatkowo maksymalnie kolejne 2%. W przypadku gdy jego wynagrodzenie nie przekracza 1,2 wynagrodzenia minimalnego, może on złożyć deklarację o obniżeniu wpłat do 0,5%. Pracodawca finansuje 1,5% obowiązkowo oraz do 2,5% dobrowolnie. Państwo wpłaca 250zł opłaty powitalnej i co roku kolejne 240zł. Dopłata roczna z budżetu nie przysługuje tym, którzy do PPK wpłacą mało, czyli poniżej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku oraz gdy w którymkolwiek miesiącu roku pracownik wpłacił mniej niż 2% z 1,2-krotności wynagrodzenia minimalnego. Pieniądze z PPK można wypłacić po 60. roku życia lub czasami wcześniej, w ściśle określonych sytuacjach, np. poważnej choroby pracownika, małżonka lub dzieci.

Czy PPK jest obowiązkowe? Dla pracodawcy tak; pracownik w wieku 18-55 może zrezygnować wypełniając odpowiednie oświadczenie. Pracownik w wieku 55-70 lat aby należeć musi podpisać stosowne oświadczenie. Pracownik w wieku powyżej 70 lat nie ma możliwości przystąpienia do PPK. Pracodawca co pewien czas ma obowiązek przypominać pracownikom, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK o ich rezygnacji i w przypadku braku kolejnego oświadczenia pracownika, automatycznie zapisać ich do PPK. Z programu w całości wyłączeni są przedsiębiorcy samozatrudnieni. Całkowicie zabroniona jest agitacja na rzecz rezygnacji z PPK.

W ustawie znajduje się wyjątek: mikroprzedsiębiorcy, czyli przedsiębiorcy którzy zatrudniają średniorocznie poniżej 10 pracowników oraz (warunki do spełnienia łącznie) osiągnęli przychód ze sprzedaży towarów i usług poniżej 2 milionów euro nie muszą tworzyć PPK pod warunkiem, że wszyscy pracownicy zrezygnowali z uczestnictwa. Wszyscy inni muszą je utworzyć, nawet jeśli wszyscy pracownicy zrezygnują.

Jakie kroki musi podjąć przedsiębiorca?

 1. Sprawdzić stan swojego zatrudnienia i ustalić moment, w którym powstaje u niego obowiązek PPK,
 2. W porozumieniu z organizacją związkową lub delegacją pracowników wybrać instytucję obsługującą PPK,
 3. Podpisać umowę o zarządzanie PPK,
 4. Podpisać umowę o prowadzenie PPK,
 5. Naliczać w wynagrodzeniach wpłaty na PPK,
 6. Przekazywać wpłaty do wybranej instytucji obsługującej PPK.

Od kiedy firmy muszą wdrożyć PPK?

 1. od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.,
 2. od 1 stycznia 2020 r. – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r., 

Tymi większymi firmami nie będziemy się zajmować

 • od 1 lipca 2020 r. – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zatrudnionych według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r., co oznacza, że:
  • najpóźniej do 27 października 2020 r muszą podpisać umowę o zarządzanie PPK
  • najpóźniej do 10 listopada 2020 muszą podpisać umowę o prowadzenie PPK
 • od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty oraz jednostki należące do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają, co oznacza, że:
  • najpóźniej do 23 kwietnia 2021 muszą podpisać umowę o zarządzanie PPK
  • najpóźniej do 10 maja 2021 muszą podpisać umowę o prowadzenie PPK

Pracodawca ma obowiązek podpisania umowy o prowadzenie PPK w podanych wyżej terminach w imieniu i na rzecz wszystkich osób zatrudnionych u niego w dniu, od którego jest on zobowiązany stosować ustawę o PPK, o ile nie złożyły one deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Umowy w imieniu nowych pracowników pracodawca ma obowiązek zawrzeć po upływie 90 dni od zatrudnienia, ale nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten termin upłynął.

Co 4 lata, począwszy od 1 stycznia 2023 r., pracodawca ma obowiązek:

 • w terminie do ostatniego dnia lutego poinformować pracownika, który zrezygnował z dokonywania wpłat, o wznowieniu przekazywania za niego wpłat do PPK,
 • od kwietnia przekazywać wpłaty do PPK za każdego kwalifikującego się pracownika.

W miesiącu podpisania umowy o prowadzenie PPK pracownicy stają się uczestnikami PPK. Jeżeli wynagrodzenie za ten miesiąc jest wypłacone po dacie podpisania umowy, należy w nim uwzględnić wpłatę do PPK. Wpłaty do PPK należy wykonywać do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym wypłacono wynagrodzenie (termin tożsamy z wpłatami do ZUS). Wpłata obejmie zarówno część pracownika, jak i część pracodawcy, która – co warto wiedzieć – jest opodatkowana, i o ten podatek będzie dodatkowo pomniejszone wynagrodzenie pracownika netto.

W jaki sposób w obsłudze PPK pomoże Państwu Biuro Rachunkowe?

Nasze oprogramowanie jest przystosowane do obliczania wpłat pracowników i pracodawców do PPK. W przyszłości podamy więcej informacji dotyczących tego, jak Biuro Rachunkowe może przejąć lub wspomóc pracodawcę w komunikacji z wybraną instytucją zarządzającą oraz o kosztach z tym związanych.

Więcej na temat PPK można przeczytać w Oficjalnym Portalu Informacyjnym PPK, tutaj:

https://www.mojeppk.pl/

W szczególności polecamy zapoznanie się z Niezbędnikiem Pracodawcy, dostępnym tu:

https://www.mojeppk.pl/pliki/repozytorium-plikow/materialy-do-pobrania/pdf/Niezbednik_Pracodawcy_Jak_wprowadzic_PPK_w_firmie_v2.0.pdf

Tomasz Smolarek
Tomasz Smolarek
Administrator witryny. Zawodowo - informatyk, logistyk, księgowy. W wolnym czasie pasjami rozbija zdalnie sterowane samoloty lub podróżuje.

2 Comments

 1. ada ada pisze:

  U nas w firmie praktycznie mają już wszystko gotowe a wrażania mamy jeszcze trochę czasu, nie jest to wcale wielka rewolucja w firmie, gładko poszło

 2. Patryk pisze:

  Jakby nie patrzeć to jednak jest rewolucja. Bo jednak mimo ze program nie jest żadną nowościa na swiecie skoro w Anglii dziala juz jakis czas, to jednak w Polsce to cos nowego. Bo PPK nie jest ani kolejnym funduszem emerytalnym ani kolejną skladką. To raczej coś na zasadzie inwestycji, których wiekszosc z nas musi sie nauczyc. Bo my jednak nie potrafimy ani oszczedzac ani tym bardziej inwestowac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabezpieczenie antyspamowe * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.