Rachunek do wpłat podatków

Jak już zapowiadaliśmy jakiś czas temu, od 1 stycznia 2020 każdy przedsiębiorca będzie posiadał indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT

W założeniu indywidualny numer rachunku bankowego do wpłat podatków ma służyć uproszczeniu systemu. Nie będzie potrzeby szukania na stronach Urzędów Skarbowych rachunków do wpłat PIT, CIT, VAT czy innych podatków. Nadany numer rachunku posłuży całe życie.

Pierwsze wpłaty będą przez podatników dokonywane już w styczniu 2020, czyli w rozliczeniu za grudzień 2019. Należy pamiętać, że na formularzu warto zaznaczyć jaki podatek płacimy – w przeciwnym razie wpłata zostanie zaksięgowana na najstarsze zobowiązanie.

Rachunek jest “bezpieczny” w tym sensie, że poznanie go przez inne osoby nie spowoduje, że ktokolwiek będzie mógł się dowiedzieć jakie kwoty podatków zapłaciliśmy, bo do rachunku nie będą generowane żadne wyciągi.

Numer rachunku bankowego dla własnej firmy można sprawdzić tu:

UZUPEŁNIENIE:

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów ( https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/pytania-i-odpowiedzi/ ) czytamy, że:

 1. Identyfikatorem osoby fizycznej do ustalenia numeru rachunku jest PESEL a nie NIP [EDIT: znów się Ministrowi zmieniło – czytajcie wyjaśnienia!!]
 2. Wpłata na numer rachunku wygenerowany z NIP zostanie poprawnie zaksięgowana
 3. Wpłaty PIT-4 dokonuje się na numer rachunku podatkowego pracodawcy

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: senseiagency.pl