Numery VAT krajów członkowski UE
Lipiec 17, 2017
Kilka dni wolnego
Grudzień 25, 2017
Pokaż wszystko

Cyfryzacja wystawiania faktur VAT

Od lipca 2018 roku na żądanie Urzędu Skarbowego firmy będą musiały przesyłać Urzędowi faktury w postaci elektronicznych plików JPK_FA. Obowiązek ten nakłada na firmy kilka nowych obowiązków:

  1. Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury z użyciem programów komputerowych. Aby móc wysłać plik JPK_FA konieczne będzie posiadanie elektronicznej wersji faktur (wraz z ich pozycjami! – nie chodzi więc o dane z rejestrów VAT, a z samych faktur!)
  2. Faktury w postaci elektronicznej będą musiały być przechowywane tak samo długo jak ich papierowe wersje, czyli 5 lat od końca roku w którym złożono sprawozdanie finansowe.
  3. Przedsiębiorca będzie musiał posiadać narzędzia do wysyłania dokumentów do Urzędu. Oznacza to konieczność posiadania łącza internetowego, podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego oraz komputera z odpowiednim systemem operacyjnym

 

Trudnym wyborem dla każdego przedsiębiorcy będzie decyzja jakiego programu użyć. Warto zaznaczyć, że wybór ten będzie dokonany na lata a zmiana dostawcy oprogramowania nie będzie prosta, szczególnie z uwagi na konieczność przechowywania archiwum elektronicznego. W tej sytuacji odradzamy korzystanie z tzw. darmowego oprogramowania, albo oprogramowania od nowych lub nieznanych szerzej dostawców. Może się okazać, że w przypadku zaprzestania świadczenia usług przez danego producenta oprogramowania, koszty zmian po stronie przedsiębiorcy będą bardzo wysokie.

Naszym klientom szczególnie polecamy oprogramowanie firmy Comarch. Ich aplikacja o nazwie ERP XT, dostępna w Internecie, spełnia wszystkie wymagania stawiane programom do fakturowania oraz jest na bieżąco dostosowywana do zmieniających się przepisów.

Niewątpliwą zaletą programu jest możliwość korzystania z niego na różnych urządzeniach: komputer, tablet, telefon. W przypadku konieczności rozbudowy możliwe jest przejście na wersję “stacjonarną”, instalowaną na własnym komputerze, z obsługą magazynu, płatności czy nawet księgowości.

Abonament na dostęp do aplikacji on-line można wykupić wprost na stronach aplikacji

https://www.erpxt.pl/

Można też skorzystać z dostępu za pośrednictwem Biura Rachunkowego. W przypadku naszego pośrednictwa cena jest o ponad 50% niższa i wynosi jedynie 50zł netto rocznie. Szczegółowych informacji dotyczących tego jak uzyskać taką cenę udzielamy w naszym Biurze.

Tomasz Smolarek
Tomasz Smolarek
Administrator witryny i autor większości wpisów. Zawodowo - informatyk, logistyk, księgowy. W wolnym czasie pasjami rozbija zdalnie sterowane samoloty lub podróżuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.