Kolejne zmiany w VAT [projekt]

Rzadko nam się zdarza, byśmy wybiegali w przyszłość i analizowali ustawy, które jeszcze nie zostały uchwalone, ale tym razem stwierdziliśmy, że musimy. Zmiany procedowane przez Sejm i Senat są na tyle głębokie, że warto o nich poczytać zanim jeszcze końcowa wersja ustawy zostanie podpisana przez Prezydenta.

Analizowane przez nas zmiany są na druku 3602 ( http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=83A8AB4FD3BEAB5BC1258432005D893B ) i dotyczą głównie kolejnych “uszczelnień” w VAT. Zniesiony zostaje mechanizm odwrotnego obciążenia a w zamian wprowadzony obowiązkowy Split Payment, czyli płatność specjalnym poleceniem przelewu. Split Payment będzie dotyczył towarów i usług z załącznika 15 do ustawy, czyli ogólnie wszystkich tych, które teraz są objęte odwrotnym obciążeniem.

Uproszczenie: Do tej pory Split Paymentem można było zapłacić pojedynczą fakturę. Teraz będzie można zapłacić ich dowolną liczbę z miesiąca.

UWAGA: rachunek firmowy staje się OBOWIĄZKOWY dla podatników świadczących usługi / dostarczających towary z załącznika 15!
“Art. 108e. Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, oraz podatnicy nabywający te towary lub usługi są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą”. Jakiś czas temu pisaliśmy jak uniknąć otrzymywania płatności za pomocą SP ( https://smolarek.biz.pl/podzielona-platnosc-jak-jej-uniknac/ ). Artykuł ten dla wielu podatników staje się już nieaktualny, gdyż za towary i usługi “wrażliwe”, objęte do tej pory odwrotnym obciążeniem, trzeba teraz będzie płacić nie tylko przelewem, ale przelewem typu SP.

Dodać jedynie należy, że SP będzie obowiązkowy powyżej kwoty 15.000zł, czyli powyżej kwoty, która jest limitem płatności gotówkowych.

Ciekawostka: podmioty zagraniczne, które będą musiały posiadać w Polsce rachunek VAT otrzymają zwrot kosztów jego prowadzenia. Szkoda, że tylko podmioty zagraniczne. Rachunki firmowe ogólnie kosztują, ale jak widać, firmy zagraniczne są lepiej traktowane niż rodzime: “Art. 108f. 1. Na wniosek podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju naczelnik drugiego urzędu skarbowego dokonuje zwrotu poniesionych przez podatnika kosztów obsługi rachunku rozliczeniowego albo imiennego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej oraz rachunków VAT prowadzonych dla tych rachunków.”

Trochę na plus: Z rachunku VAT będzie można płacić nie tylko VAT, ale też podatek PIT i CIT. Będzie można z niego zapłacić nawet ZUS. Niestety, nie będzie można zapłacić ryczałtu (PPE) – a jak wiadomo, spora liczba podmiotów świadczących usługi budowlane jest właśnie na ryczałcie. Jesteśmy szczerze zainteresowani dlaczego akurat PPE nie zasługuje na to, by być opłacany z rachunku VAT.

Sankcje: na każdej fakturze, która musi być opłacona za pomocą przelewu SP muszą być umieszczone wyrazy “mechanizm podzielonej płatności’. Za brak tych słów grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych (czyli do 54.000zł): “„Art. 57c. § 1. Podatnik, który wbrew obowiązkowi, dokonuje płatności kwoty należności wynikającej z faktury z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych”

AKTUALIZACJA 1 sierpnia 2019

Nowe obowiązki przedsiębiorców:

Jeżeli jesteś sprzedawcą: na fakturze dokumentującej dostawę towarów i usług wrażliwych musisz umieścić napis “mechanizm podzielonej płatności”. Sankcją jest zapłata dodatkowych 30% VAT z każdej faktury bez dopisku.

Jeżeli jesteś nabywcą: musisz zapłacić fakturę za pomocą SP. Jeżeli tego nie zrobisz to nie możesz jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odpowiadasz za zobowiązania sprzedawcy w podatku VAT. Dodatkowo możesz być ukarany grzywną do wysokości 54.000 zł.

Obowiązkowy SP będzie dotyczył szerszej grupy towarów i usług:

  1. Węgiel kamienny, brunatny, koks, brykiet
  2. Olej rzepakowy
  3. Emulsje fotograficzne
  4. Atrament, tusz w kasetach do drukarek
  5. Folia stretch
  6. Różnego rodzaju stal (jak do tej pory)
  7. Metale rzadkie i szlachetne
  8. Procesory, komputery, twarde dyski
  9. Telefony komórkowe
  10. Telewizory
  11. Konsole do gier
  12. Cyfrowe aparaty fotograficzne
  13. Akumulatory
  14. Części do silników spalinowych, kopiarek
  15. Odpady: szklane, tekturowe, papierowe, gumowe, z tworzyw sztucznych i inne
  16. Usługi budowlane wszelkiego rodzaju
  17. Sprzedaż detaliczna i hurtowa części do samochodów oraz motocykli oraz samych motocykli

Planowana data wejścia w życie przepisów: 1 listopada 2019

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

    poniedziałek-czwartek

    8:00-18:00

    piątek

    8:00-16:00
    © Copyright 2015-2024 SMOLAREK spzoo
    Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja: my sami :)