Spółka z o.o. – czy to coś dla ciebie?

firma

Chcemy przybliżyć Państwu główne cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka kapitałowa

Co to oznacza? Jest to podmiot posiadający odrębny majątek oraz kapitał (co najmniej 5000zł). Jest odrębnym bytem gospodarczym, którym rządzi ustawa Kodeks Spółek Handlowych. Szczerze mówiąc, należy go przeczytać choć raz, choćby pobieżnie, by mieć świadomość możliwości i ograniczeń spółki.

Odpowiedzialność wspólników

Za zobowiązania spółki odpowiada spółka. Wspólnicy (właściciele spółki) odpowiadają do wysokości kapitału, jaki wnieśli do spółki, i maksymalnie tyle mogą stracić. Natomiast zarząd spółki co do zasady odpowiada całym swoim majątkiem, a jedynie w pewnych sytuacjach może tej odpowiedzialności uniknąć.

Opodatkowanie spółki

Należy pamiętać, że spółka, jako odrębny byt gospodarczy, płaci sama podatki. Zysk jaki wypracuje, jest opodatkowany 9% lub 19%, zależnie od wielkości spółki. Gdy opodatkowany zysk spółki chcemy wypłacić wspólnikom w postaci dywidendy, to jest on opodatkowany ponownie, stawką 19%. To tak zwane podwójne opodatkowanie, które zmniejsza atrakcyjność tej formy prowadzenia działalności

Składki ZUS

Wspólnicy spółki co do zasady nie płacą składek ZUS, podobnie jak nie płacą ich akcjonariusze, posiadający pakiety akcji. Zmiana JDG (działalności jednoosobowej lub spółki cywilnej) na spółkę z o.o. może dać spore oszczędności w składkach ZUS. Jednak jeśli jest to jedyny powód zakładania spółki, to należy się zastanowić czy potencjalne zyski na ZUS nie zostaną pochłonięte przez wyższe koszty jej prowadzenia.

UWAGA – w przypadku spółki jednoosobowej, jej właściciel jest zobowiązany do opłacania ZUS.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zapłata CIT a potem podatku od dywidendy zazwyczaj czyni spółkę nieopłacalną. Stąd też należy szukać metod unikania podwójnego opodatkowania. Najczęściej przewijają się 3 sposoby:

  • Powołanie do Zarządu i wypłata wynagrodzenia. Członek zarządu pełniący funkcję na podstawie umowy powołania może otrzymywać wynagrodzenie, które nie podlega ZUS. Wynagrodzenie to jest opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową (17/32%), więc możliwości wypłat też są ograniczone.
  • Wynajmowanie spółce rzeczy przez wspólników. Najem prywatny może być opodatkowany stawką 8,5% a po przekroczeniu kwoty 100.000zł w ciągu roku – stawką 12,5%. Do rzeczy, jakie spółka może brać w najem zaliczyć można lokal, środki transportu czy maszyny i urządzenia
  • Wystawianie spółce faktur z jednoosobowej działalności. Takie dochody mogą być opodatkowane stawką 19%. Należy jednak pamiętać, że traci się zysk polegający na unikaniu składek ZUS.

Księgowość

Zazwyczaj księgowość spółki kosztuje 2-3 więcej niż księgowość firmy jednoosobowej. Różnica wynika z zakresu odpowiedzialności oraz pracochłonności, związanej z księgowaniem i rozliczaniem wyciągów bankowych, uzgadnianiem sald z kontrahentami oraz generowaniem sprawozdań finansowych. W przypadku działalności, w których jest kilkaset dokumentów miesięcznie oraz kilka kont, w tym walutowe, cena może być naprawdę wysoka.

Kiedy zatem nie warto zakładać spółki?

Gdy chcesz „optymalizować ZUS”. To się nie uda. W praktyce koszty prowadzenia spółki będą porównywalne lub wyższe niż płacone w JDG składki ZUS.

Bo spółka to prestiż. Możliwe, że dla pewnych grup tak. Ale osoby prowadzące JDG są równie poważnymi partnerami biznesowymi co spółki.

Gdy masz stosunkowo małe dochody. Mając na myśli „małe” mówimy o kwotach rzędu 200.000zł rocznie. Taki biznes będzie zdecydowanie tańszy w przypadku JDG niż spółki

Gdy wybiegasz myślą w przyszłość i już planujesz sprzedaż udziałów. Możliwe że twoją działalnością będzie właśnie zakładanie spółek, rozwijanie ich, a następnie sprzedawanie. Jeśli tak jest, to działaj. Ale jeśli myślisz o sprzedaży biznesu w perspektywie 15 czy 20 lat to skup się na zarabianiu pieniędzy.

Gdy boisz się odpowiadać za długi. Taki argument jest z natury wadliwy, bo mało kto uczciwy zakłada, że prowadząc biznes wpadnie w długi i będzie chciał ich uniknąć. Musisz też pamiętać, że Zarząd spółki tak czy siak jest odpowiedzialny za jej długi, a wymiganie się od tej odpowiedzialności jest trudne.

Gdy masz tylko 5000zł na start. Wprawdzie wystarczy to do założenia spółki, ale do jej prowadzenia najpewniej już nie.

Podsumowanie

Jeśli wszystkie „nie” dla spółki przeanalizowałeś i wciąż jesteś gotowy ją założyć, to może od razu pomyślisz nad „spółką z o.o. komandytową”? 😀 To temat na kolejny artykuł.

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

    poniedziałek-czwartek

    8:00-18:00

    piątek

    8:00-16:00
    © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
    Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Realizacja: senseiagency.pl