W artykule uwzględniamy jedynie te fragmenty, które zmieniają pierwotną wersję pomocy dla przedsiębiorców opisaną przez nas tu:
oraz tu:
Świadczenie postojowe
Przysługuje przedsiębiorcom którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 (a nie 1 lutego 2020, jak było dotychczas). Świadczenie postojowe obejmie więc większą grupę firm.
Umarzana pożyczka
Przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 (a nie 1 marca 2020, jak było dotychczas). Pożyczka będzie dostępna dla większej liczby firm.
Przesunięcie terminu składania deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej
Złożenie zeznania do 1 czerwca 2020 nie powoduje obowiązku naliczania odsetek.
Zwolnienie ze składek ZUS
Do tej pory ustawa mówiła, że jeżeli przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie i przekracza limit przychodu, to nie podlega zwolnieniu ze składek.
Po zmianie, jeżeli przedsiębiorca przekracza limit przychodu, ale jego dochód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek (czyli np. kwiecień), nie był wyższy niż 7000 zł, to podlega zwolnieniu.
Zwolnienie obejmuje teraz też przedsiębiorców korzystających z “ulgi na start”.
W przypadkach, gdy składki te zostały opłacone, podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli na podstawie składanego przez przedsiębiorcę wniosku o zwrot nadpłaty. Wniosek jest konieczny do uzyskania zwrotu.
Firmy z dużymi obrotami, ale niskimi dochodami uzyskają prawo do zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj. Firmy, które już opłaciły składki za kwiecień a mają prawo do ich umorzenia, mogą liczyć na zwrot.
Ochrona pracowników mających zajęcia komornicze
Kwotę wolną od zajęcia komorniczego podwyższa się o 25% na każdego członka rodziny dłużnika (małżonek lub dziecko) który utracił źródło dochodu.
Przepis chroni dłużników odbierając prawa wierzycielom.
Ustawę można znaleźć tu: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000087501.pdf