Zmiany w pomocy dla firm – Tarcza 3.0

W artykule uwzględniamy jedynie te fragmenty, które zmieniają pierwotną wersję pomocy dla przedsiębiorców opisaną przez nas tu:

oraz tu:

Świadczenie postojowe

Przysługuje przedsiębiorcom którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 (a nie 1 lutego 2020, jak było dotychczas). Świadczenie postojowe obejmie więc większą grupę firm.

Umarzana pożyczka

Przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 (a nie 1 marca 2020, jak było dotychczas). Pożyczka będzie dostępna dla większej liczby firm.

Przesunięcie terminu składania deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej

Złożenie zeznania do 1 czerwca 2020 nie powoduje obowiązku naliczania odsetek.

Zwolnienie ze składek ZUS

Do tej pory ustawa mówiła, że jeżeli przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie i przekracza limit przychodu, to nie podlega zwolnieniu ze składek.

Po zmianie, jeżeli przedsiębiorca przekracza limit przychodu, ale jego dochód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek (czyli np. kwiecień), nie był wyższy niż 7000 zł, to podlega zwolnieniu.

Zwolnienie obejmuje teraz też przedsiębiorców korzystających z “ulgi na start”.

W przypadkach, gdy składki te zostały opłacone, podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli na podstawie składanego przez przedsiębiorcę wniosku o zwrot nadpłaty. Wniosek jest konieczny do uzyskania zwrotu.

Firmy z dużymi obrotami, ale niskimi dochodami uzyskają prawo do zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj. Firmy, które już opłaciły składki za kwiecień a mają prawo do ich umorzenia, mogą liczyć na zwrot.

Ochrona pracowników mających zajęcia komornicze

Kwotę wolną od zajęcia komorniczego podwyższa się o 25% na każdego członka rodziny dłużnika (małżonek lub dziecko) który utracił źródło dochodu.

Przepis chroni dłużników odbierając prawa wierzycielom.

Ustawę można znaleźć tu: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000087501.pdf

Tomasz Smolarek

Doradca Podatkowy numer 14453, księgowy, programista i podróżnik. Twierdzi, że zostało jeszcze tyle fantastycznych miejsc do zobaczenia!

Formularz kontaktowy

  poniedziałek-czwartek

  8:00-18:00

  piątek

  8:00-16:00
  © Copyright 2024 smolarek.biz.pl
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Realizacja: senseiagency.pl